• Bir soru sor
    Son Mesajları Gör
    TECH HABERLER bilgisayar tutkunları ve uzman kullanıcılar.
    Bir soru sorun ve destek verin.
    , sadece bir dakika sürer.
  • Forum
  • Yazılım
  • pencereler
  • Bugünün Mesajları

Windows XP: Rasgele çok fazla donuyor

• Konuyu Başlatan Kirei Çiçeği
  • Başlangıç ​​tarihi
durum
Daha fazla yanıt için açık değil.
K

Kirei Çiçeği

Selam,

Geçen ay boyunca, bilgisayarım çok fazla donmaya devam ediyor .. ve tamamen rastgele ve o zaman ne yaptığım önemli değil. Sistem geri yüklemelerini ve her şeyi denedim, ancak sorunu çözmüyor.

Donmadan hemen önce, imleç çok büyük oluyor ve hiçbir şeyi tıklayamıyorum ve birkaç dakika sonra bilgisayar donuyor. Kapatıp tekrar açtığımda, başlatma sırasında her zaman tekrar donuyor, bu yüzden Güvenli Mod'a girip oradan kapatmam gerekiyor, ardından önyükleme yapıyor ve tekrar iyi çalışıyor. Ancak yarım saat ila bir saat içinde tekrar donar.

Ne yapmalıyım? Herhangi bir yazılım sorununu tam olarak belirleyemiyorum. Yeni yazılımdaki tek değişiklik, şimdi yeni bir Kablosuz İnternet bağlantım olması. Bu bir sorun olabilir mi? Ancak bilgisayar, anten kablosu takılı olmasa bile donuyor.

Yeniden biçimlendirme sorunu çözer mi yoksa başka seçeneklerim var mı?

Şimdiden teşekkürler.
L

Liquidlen

Hata iletileri için Sistem olay günlüğüne bakmalısınız.
Ayrıca, msconfig içinde otomatik olarak başlayan programları kapatabilir ve ardından yeniden başlattıktan sonra her seferinde birini açabilirsiniz. Sisteminizi test etmek için bir süre çalıştırın. Biraz sabırla, sorunun nedenini keşfedeceksiniz.
H

HeddaLora

Bu, başlamak için mükemmel bir yer.

Bazı temel bakım işlemlerini de deneyebilirsiniz. İşte küçük bir kontrol listesi:

- Tüm geçici dosyaları silin (c: \ windows \ temp \ *. Tmp veya XP C: \ Documents and Settings \ kullanıcı adı \ Local Settings \ Temp üzerinde)

- Geçici internet dosyalarını silin (c: \ windows \ geçici internet dosyaları \ *. * Veya XP C: \ Belgeler ve Ayarlar \ kullanıcı adı \ Yerel Ayarlar \ Geçici İnternet Dosyaları)

- IE kullanıyorsanız, Araçlar, Internet Seçenekleri, Dosyaları Sil'i tıklayın, "tüm çevrimdışı içeriği sil" i seçin, Tamam'ı tıklayın

- Başlat, Programlar, Aksesuarlar, Sistem Araçları, Disk Temizleme'yi tıklayın

- İndir Reklam bilinci, güncellemeleri kontrol edin, çalıştırın ve bulduklarını kaldırın

- İndir Diskeeper ve dolandırmak

- İndirin, güncelleyin ve açın SpywareBlaster ve SpywareGuard (veya seçtiğiniz casus yazılım kaldırma aracınızı).
K

Kirei Çiçeği

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Tamam teşekkürler. Sistem olay günlüğünü nerede bulabilirim?

Diskeeper'ı çalıştırmak yerine, Aksesuarlar >> Sistem araçlarında bulunan Disk Defrag'ı çalıştırabilir miyim?

Ayrıca, sadece yeniden biçimlendirerek sorunu çözmeyi düşünüyorum. Tabii ki tüm verileri tekrar yüklemek gerçek bir acı, ama sorunu çözeceğini düşünüyor musunuz?
M

mijcar

Windows'un Dondurulması

Olay günlüğünü görüntülemek için, oraya ilk kez ulaşmanın en kolay yolu Windows Yardım Ekranını açmaktır (Başlat> Yardım ve Destek). Ardından "olay görüntüleyici" yi arayın. Biri sizi doğrudan olay görüntüleyicinin kendisine götüren bir veya iki ekrana izin verilecektir.

Yeniden biçimlendirmeden önce bilgisayarınızı temizlemeyi deneyin. Kendimi dizüstü bilgisayarımı (başka bir yerde bulduğum bir öneri) vakumlayarak zorla kapatmayı tamir ederken buldum. Antivirüs sistemi taraması tarafından üretilen ısı kapanmaya zorlanıyor gibi görünüyor. Donma ayrıca aşırı ısınmanın bir sonucu olabilir.

İyi şanslar.
K

Kirei Çiçeği

Yardım ekranındaki Olay Görüntüleyicisi'ne tıkladığım anda bilgisayarım tekrar dondu. Güvenli moda geçtim ve oradan kapattım, ancak yeniden başlattığımda, Windows XP logosu geldiğinde, mavi bir arka planla rastgele renklere dönüştü ve sonra tekrar dondu .. ve böylece Güvenli mod iki kez daha.

Olay Görüntüleyicisi'ne baktım ve bilgisayarım bugün donduğunda her iki kez de Uygulama Günlüğünde "VSS" ve "Olay Yöneticisi" nden bir kaynak için hatalar oluştu. Bunun ne anlama geldiğini bilmiyorum, öyle mi?
M

mijcar

Kirei, kafam karıştı. Bilgisayarınızın donduğunu, anladığımı (veya yaptığımı düşündüğümü) söylediniz; ama sonra "güvenli moda" girip oradan kapandığınızı söylediniz. Sadece yanlış anlaşılma yüzünden kafamızı karıştırıp yanlış bilgi alışverişinde bulunmamak için, bu şartları nasıl anladığımı söyleyeceğim:

1. Bana göre, bilgisayar donması, bilgisayardaki hiçbir şeyin size yanıt vermemesi anlamına gelir (fare imlecinin olası istisnası hariç). Bu aynı zamanda C-A-D'yi (control-alt-delete) kullanamayacağınız anlamına gelir. Bilgisayarınızın donmasını söylediğinizde ne demek istiyorsunuz? Bu noktada ne işe yarıyor ve ne işe yaramıyor?

2. "Güvenli Mod" - bildiğim kadarıyla - Windows masaüstünden başlatılamaz. Güvenli Mod'a yalnızca bilgisayarınızı açarak veya bilgisayarınızı yeniden başlatarak girebilirsiniz. Bu, "Donma Modu" nu donurken bilgisayarınızı kapatmanın bir yolu olarak kullanamayacağınız anlamına gelir.
Belki başka bir şey mi kastediyorsun? Görev yöneticisine gitmek ve oradan bir şeyler kapatmak için C-A-D kullanıyor musunuz?

3. Olay görüntüleyiciyi kullandığınızda, sorunun olası nedenlerini tartışan sitelere bağlantılar vermeniz gerekir. Bunu gördün mü? Sunulan bağlantılara tıklamayı denediniz mi?

Ne anlattığınız hakkında daha net bir fikrim olduğunda, size önerecek bir iki fikrim olabilir. İyi şanslar.
K

Kirei Çiçeği

Üzgünüm, kendimi daha açık hale getirmeliyim. İşte olanlar:

1 - Bilgisayar istediği zaman donuyor. Donmadan hemen önce 10'dan 7 kez, fare veya imleç boyut olarak büyük hale gelir ve sistem tamamen kapanana kadar biraz hareket ettirebilirim. Hiçbir şey hareket ettirilemez. Fare yok, klavye kontrolü yok, hiçbir şey yok.

2 - Bilgisayarı kapatıyorum.

3 - Bilgisayarı açıyorum, ancak bir donma işleminden hemen sonra açtığımda, Windows XP başlatılırken, logo göründükten sonra boş bir ekran alıyorum ve bundan sonra hiçbir şey olmuyor. Önyükleme yapmaz.

4- Bilgisayarı kapatıp açsam da açılmayacak.

5- Böylece F8 tuşuna basarak güvenli moda geçiyorum ve bilgisayarı oradan kapatıyorum.

6 - Bir dahaki sefer bilgisayarı açtığımda, mükemmel bir şekilde açılıyor ... bir sonraki donmaya kadar (ve bunlar şimdi frekansta artıyor.)
M

mijcar

Bir tür ilerleyici dejenerasyona benziyor. Ancak ne yazık ki donanım veya yazılımla ilgili olup olmadığını açıkladığınızdan anlayamıyorum.

Bilgisayarınız oldukça eskiyse (hatta 4 veya 5 yıl), sabit sürücüde bir sorun olabilir. Isı ile ilgili olabilir. Kayıt defteri ile ilgili bir sorun olabilir.

Biliyorum, biliyorum - çok fazla bilgi, çok az kullanım.

Eğer bilgisayarım olsaydı,

a. Norton SystemWorks gibi kullanışlı bir sistem kontrol programı edinin (son incelemelere bakın - sözde orada Norton'dan daha iyi olanlar var).

Ardından, sırayla (bir seçenek işe yaramazsa, bir sonrakini deneyin)
b. checkdisk programını çalıştırın (Norton'da, Disk Doktoru olurdu, Windows'ta, Çalıştır> checkdisk kullanabilirsiniz).
c. kayıt defteri hatalarını ve sistem tutarsızlıklarını kontrol eden programı çalıştırın (Norton'da WinDoctor olur)
d. bilgisayarı temizleyin (bir masaüstü ise, kutuyu açın ve tozu temizleyin - statik ve zarar verici yongalara dikkat etmelisiniz, bu yüzden önce bir strateji hakkında bazı sorular yapın; eğer bir dizüstü bilgisayarsa, havalandırma deliklerini vakumlayın.)
e. Windows'u geçerli pencerelerin üzerine yeniden yükleyin. Başka bir deyişle, sabit sürücünüzü veya bunun gibi bir şeyi yeniden biçimlendirmeyin, Windows'u yerine yeniden yükleyin.
f. sabit sürücüyü yeniden biçimlendir ve pencereleri yeniden yükle
g. bilgisayarım çok eskiyse, yeni bir tane ya da yeni bir tane almayı düşünün.

Önerilerimin genelliğinden dolayı özür dilerim, ancak probleminiz tarif ettiğiniz gibi ciddi geliyor ve kesin olarak bilmediğim bir şey söylemek istemiyorum.

İyi şanslar.
S

swurst272