• Bir soru sor
    Son Mesajları Gör
    TECH HABERLER bilgisayar tutkunları ve uzman kullanıcılar.
    Bir soru sorun ve destek verin.
    , sadece bir dakika sürer.
  • Forum
  • TECH HABERLER Çekirdek
  • İşlemciler ve Anakartlar
  • Bugünün Mesajları

BIOS yükseltmesi olmadan yeni bir işlemci kullanırsam ne olur?

• Konuyu Başlatan rhalnz
  • Başlangıç ​​tarihi
durum
Daha fazla yanıt için açık değil.
R

rhalnz

Yurtdışından (Londra) yeni bir anakart (Gigabyte GA-G33-DS3R) aldım ve ayrıca yeni bir sistem kurmak için daha yeni bir işlemci Intel e6750 2.66 GHz (Anakarttan sonra piyasaya sürüldü) satın aldım.

Ama şimdi anakart web sitesinin e6750 işlemcisinin BIOS sürümü F4'ten sonra desteklendiğini söylediğini gördüm ... benimki F1 sürümü ile gelmesi gerekiyor (en son F5).

Anakart fsb1333 ve core2duo ve dörtlü hazır, ancak fsb1333 işlemcimle bu BIOS uyumluluk sorununu belirtiyorlar.

Şimdi gerekli BIOS'u indirdim, ancak anakartımı yerel bir satıcıya ya da sadece BIOS'u yükseltmek için desteklenen eski bir 775 işlemciye alamıyorum. (Ben bios yükseltme hakkında tüm abc ve xyz okudum) ama hala aklımda bir soru var ....

Yani, e6750'imi bu anakart ve mevcut BIOS sürümüyle (CPU'yu destekleyecek şekilde belgelenmemiş) kurarsam ve BIOS yükseltme işlemine (qFlash kullanarak) gidersem .... oldukça riskli olurum BIOS yükseltme işlemi sırasında anakartımın donması veya sistemin asılması veya yeniden başlatılması nedeniyle zarar görmesi?

Daha da kötüsü, bu durum işlemcime gerçekten zarar verme riski oluşturacak mı, sistemimin her zaman arızalanacağı, donacağı veya otomatik olarak yeniden başlayacağı mı ?!

Lütfen yardım edin .... Ben acemi değilim, henüz uzman değilim, bunu nasıl çözeceğimi araştırmak için fazladan zaman almayacağım için hızlı bir çözüme ihtiyacım var. Bu sorun için Intel ve Gigabyte desteğine başvurdum, ancak ne yapacağımdan hala emin değilim.

Şimdi gitmenin tek yolu yeni işlemciyi anakartla kullanmak ve BIOS'u yükseltmek için kullanmak. Mevcut BIOS sürümünün e6750'yi desteklememesi gerçeğinden, çalışma sırasında bir yerde (hızlı veya son zamanlarda gecikmeli) sistem yeniden başlatılabilir veya dondurulabilir. İşlemcime veya anakartıma zarar verme (BIOS güncelleme işlemi sırasında).

Bu yüzden BIOS'u yükseltmek için yeni işlemciyi kullanıp kullanamayacağımı sizden ileriye götürmem gerekiyor. Sistemim açıldıktan sonra gerçekten donmadan önce ne kadar süreceğini düşünüyorsunuz .... 5 dakika? 5 saat? (eğer sonunda yaparsa)

Ve aslında anakartım ya da işlemcime zarar verme riskim var mı?

Almaya değer mi (parmakların macerası ve geçişi) mi yoksa güvenli bir şekilde gitmeye değer mi?
Ve "BIOS yükseltmesi olmadan yeni bir işlemci kullanırsam ne olur?"[Bu konunun orijinal başlığı: |]

Bana yardım etmek isterim, çünkü bu benim için çok şey ifade ediyor.
Lütfen hızlı cevap verin.
Sağolun beyler.
B

bushwhacker

Orijinal CPU'nuzu kullanarak BIOS'u güncellemenizin daha iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum.

Ve inanıyorum ki Anakart ve CPU hala üzerinde mikro kod şeyler var, henüz emin değilim. kartınız 05A / B'de çalışıyorsa, 05A / B CPU ile eşleşmesi ve 04A / B ile aynı şeyle eşleşmesi gerekir.
Rage_3K_Moiz

Rage_3K_Moiz

BIOS'u güncellemezseniz, BIOS yeni işlemciyi tanımayacağından PC önyüklemeyi reddeder. Tam olarak çalışan bir PC'niz bile olmayacağından böyle bir hasar olmayacaktır. :)
G

gcc_computo

Rage_3K_Moiz haklı, İşlemciye zarar vermeyecek ... ama BIOS işlemcinizi bilmeyeceğinden anithing de yapmayacaksınız ...

Ancak mobo bayinize o web sayfasından başvurabilir ve bir BIOS yongası isteyebilir ve değiştirebilirsiniz.

Başka bir şey, mobo ile çalışabilir ve yükseltme yapabilir bir Procesor olan bir arkadaş bul.

Ve son olarak ... BIOS çipini aynı BIOS'u kullanan bir başkası mobo ile güncelleyebilirsiniz ... sadece çipleri değiştirin ve bunu yapacak ...

Umarım fikirler size yardımcı olur ...
R

rhalnz

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Çok teşekkür ederim Bushwalker, Rage_3K_Moiz, gcc_computo ...

Benim önceki CPU, gördüğünüz gibi ben bir sıçrama biraz am: |

Sanırım şimdi benim için en iyi seçenek o zaman bir arkadaş bulmak, ama gerçekten bana cpu ödünç vereceklerini merak ediyorum ...
Ama nispeten eski bir 775 işlemci bulsam bile ... Çalışıp çalışmadığını merak ediyorum .... Gigabyte web sitesi olduğu gibi garip BIOS'larının ikinci sürümünden sonra tüm core2duo veya P4'ü desteklediklerinden bahsetti ... Bu, anakartımın en başından beri hiçbir cpu'yu desteklemediği anlamına mı geliyor !! : Eek: ..... http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/CPUSupport_Model.aspx?ProductID=2535

Bushwalker, bu arada, yine de mikro kod nedir, bu konuda araştırma yapamadım ... eşleşmezlerse ne olur?
Tedster

Tedster

Bilgisayar önyükleme yapmazsa, bir BIOS güncellemesine ihtiyacınız vardır. Lütfen burayı okuyun: /vb/topic75555.html
R

rhalnz

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bunun nasıl olduğunu bilmiyorum ... ama Raze ve gcc dediğin gibi, gücü açtığımda bilgisayar başlangıçta çalışmadı ... ama bir şekilde gizemli bir şekilde, cpu fanını 4pin'den 3pin konnektörüne geçirdiğimde anakartta her şey başladı ve işlemci donmadı ... Kendimi değiştirdim ve BIOS'u bir UPS olmadan ve bir karartma şansı olmadan hemen güncelledim ... fark etmedim riski zaten yapıyordum ... ama BIOS'umu güncelledikten sonra cpu fanını 4 pinli konnektöre geri taktıktan sonra bile iyi çalışıyordu ...

MAN Ben bunun üstesinden geldiğim için mutluyum ... tüm yardımlarınız için teşekkürler ... bu gizemli bir şekilde çözmüş olsam da ya da ben sadece mutluyum ....

Ama bunu anlayamıyorum, neden CPU'yu her zaman açık bir sokete sabitlediğim için neden çalışsın? BIOS'u güncellememe nasıl izin verdi ?? Tuhaf ... ve şaka yapıyorum sanmıyorum ... bu tamamen doğrudur.

Her neyse çocuklar ... Umarım oyunun pedalında olurum ... yakında görüşürüz umarım çocuklar ... iyi eğlenceler.

Alkış !!
Tedster

Tedster

birçok işlemcinin termal koruma devreleri vardır ve işlemci fanı doğru şekilde takılmazsa, bilgisayar önyükleme yapmaz.
durum
Daha fazla yanıt için açık değil.

Son Gönderiler

• B
    PSA: Disk çürümesine neden olmadan eski yedekleri kurtar
  • Rhythmattic
    Intel 7nm gecikmeyle sınıf davasıyla karşı karşıya
  • N
    Bill Gates, Elon Musk'un Coronavirus yorumlarını kendisine saklaması gerektiğini düşünüyor
  • G
    Daha fazla yayıncının yeni nesil konsol oyunlarında bir fiyat artışı düşündüğü bildiriliyor
  • Kuantum fiziği
    Xbox X Serisi mi yoksa PS5 mi? Gabe Newell Microsoft'un makinesini tercih ediyor
  • MaxSmarties
    Açıklayıcı: Tensör Çekirdekleri Nelerdir?
  • Kızgın
    Görüş: Değişen yarı iletken kumlar
  • Bp968
    Huawei, Eylül ayından sonra TSMC yongaları almayacak