• Bir soru sor
    Son Mesajları Gör
    TECH HABERLER bilgisayar tutkunları ve uzman kullanıcılar.
    Bir soru sorun ve destek verin.
    , sadece bir dakika sürer.
  • Forum
  • TECH HABERLER Çekirdek
  • PC oluşturun
  • Bugünün Mesajları

Overclock Yüksek sıcaklıklar ile Stok FX-8320

• Konuyu Başlatan mum
  • Başlangıç ​​tarihi
mum

mum

Bu yüzden bilgisayarımın sıcaklıklarını izliyorum ve gördüklerimden memnun olmadığımı itiraf etmeliyim. Oyun oynadıktan sonra, FX-8320'im AMD'nin uyguladığı maksimum 62C tavsiyesinin üzerindeki sıcaklıklara ulaştı. Şimdiye kadar gördüğüm en yüksek değer 79C, bu da aşırı derecede yüksek. FX-8320'mi Gigabyte 990FXA-UD3 rev 4.0 anakart üzerinde stok fanıyla tamamen stok hızında çalıştırıyorum.

Şimdi bu konuyu yazarken, araştırmamın bunun stok hızlarında bir FX-8xxx serisi işlemci için çok yetenekli bir fan olduğunu (ve hatta belki de mütevazi bir overclock) önerdiğinden, bir Cooler Master Hyper 212 EVO sipariş ettim. Aslında bu soğutucuyu sistemimin hayatında daha erken almayı amaçladım ama tembel ve tutumlu oldum ve stok fanının stok hızları için iyi olacağını düşündüm. Geniş Antec davamı da düşündüm, maksimum hızda bir ton hayranla yeterli olurdu.

Her neyse, beni şok eden şey, bu sistemi inşa ettiğimde oyun sırasında sıcaklıklara çok yakından baktığım ve yük altında asla 59C'yi aşmayacağım ve 32C civarında rölantide kalamayacağım. Şimdi, bir süre boyunca aynı soğutucu, işlemciyi yük altında 70C'nin altında tutamaz, ancak makine boşta olduğunda gerçekten düşük sıcaklıklar elde ederim, bu yüzden bazı noktalarda 16C'de düşük. Bu iki durumun bir ekran görüntüsünü ekledim.

Açıkçası, burada neler oluyor? Rölanti sıcaklıklarım her zamankinden daha iyi ama yük sıcaklıklarım hiç olmadığı kadar kötü mü? İşlemcimde yanlış bir sensör olabilir mi? Önlem olarak Antec 1100 "Illusion" kasamdaki tüm toz filtrelerini temizledim (fotoğraf da dahil). Ayrıca o köpek yavrusu açtım ve bileşenlerden olabildiğince fazla toz çıkardı, bu yüzden artık gerçek tozlu değil. Soğutucu / fan kombinasyonu düzgün şekilde sabitlendi, bu nedenle bu süre zarfında düzgün oturmamış gibi görünmüyor. Buna rağmen, sıcaklıklarda bir gelişme görmedim.

Anlaşmanın burada ne olduğunu bulmaya yardım etmek çok takdir edilecektir.

Teknik özelliklerim aşağıdaki gibidir:

AMD FX-8320 3.5GHz Vishera
Gigabyte GA-990FXA-UD3 rev 4.0
Beceri Keskin Nişancı 16GB DDR3-1866 RAM
Gigabyte GeForce GTX 770 2GB WindForce
Western Digital Siyah 2 TB SATA-III HDD
Antec 1100 İllüzyon Kılıfı
Antec HCG 850W PSU
Windows 7 Ultimate SP1 x64
5 x 120mm Antec fanları
200mm Antec fan

Ekler

• Düşük rölanti temps.jpg
    Düşük rölanti temps.jpg
    377,8 KB İzlenme: 16
  • Gaming.jpg'den hemen sonra
    Gaming.jpg'den hemen sonra
    283,6 KB İzlenme: 16
  • rsz_dust_rig.jpg
    rsz_dust_rig.jpg
    504,3 KB İzlenme: 15
S

skline00

Gerçek işlemci soğutucusunu temizlediniz mi? Filtrenizin yaptığı kadar toz varsa, bu soğutucunun verimliliğini gerçekten etkileyebilir. Bir yapıda hem 8320 hem de 8350 var ve Corsair H80 veya H100 gibi AIO su soğutucuları kullanıyorum.
CoolerMaster Hyper 212 EVO çok iyi bir hava soğutucusudur. Montaj için zaman ayırın ve kaliteli termal macun kullandığınızdan emin olun.
Jad chaar

Jad chaar

Size neden maksimum ve minimum sıcaklık verdiğini gerçekten anlamıyorum, ama yanılmıyorsam, değer bakmanız gereken şeydir. 62C normal bir oyun sıcaklığı gibi görünüyor. Gibi bir program kullanmayı denerdim RealTemp ve sıcaklıkları neyin belirttiğini sadece emin olmak için rapor edin! Her ne kadar temps normal olsa bile Hyper 212 hala harika bir satın almadır çünkü CPU'nuzu hafifçe OC yapmanıza izin verecektir (denemeden önce insanların 212 ve CPU'nuzla aldığınız seviyeleri araştırırım).

Soğutucuya gelince, Hyper 212 Evo mükemmel bir seçimdir. AMD işlemcileri, özellikle daha yenilerinin ısındığı biliniyor, çünkü AMD hızları arttırmak için voltajları artırdı (Intel ile savaşmaya çalışıyor). 80C korkunç değildir, ancak CPU'nun ömrünü kısaltabilir, bu nedenle sıcaklıkları 70C veya 60C gibi bir şeye düşürmek idealdir. 212 ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa, Corsair'den bazı kapalı döngü su soğutucularını deneyin, biraz pahalılar ama işi iyi yapıyorlar.

skline00 dedi:
Gerçek işlemci soğutucusunu temizlediniz mi? Filtrenizin yaptığı kadar toz varsa, bu soğutucunun verimliliğini gerçekten etkileyebilir. Bir yapıda hem 8320 hem de 8350 var ve Corsair H80 veya H100 gibi AIO su soğutucuları kullanıyorum.
CoolerMaster Hyper 212 EVO çok iyi bir hava soğutucusudur. Montaj için zaman ayırın ve kaliteli termal macun kullandığınızdan emin olun.
Sağladıkları termal macun kötü değil, ancak daha yüksek kaliteli termal macun ile 2-5 derece daha az alabilirsiniz Arktik Gümüş 5, ancak şimdilik IMO için büyük bir sorun değil.

Umarım bu yardımcı olur!

-JC
hellokitty [HK]

hellokitty [HK]

Teknik olarak maksimum sıcaklık 62C, maksimum soket sıcaklığı 72C'dir ve yaklaşık 70C'de daralmaya başlayacaktır.

Oyun oynamanın sıcaklıklarınızı bu kadar yüksek tutması şaşırtıcıydı. Ortamınıza bağlı olarak bir şeyler yanlış ve bence tekrar takmanız gerekiyor.
  • Sevmek
Tepkiler: BMAN61
mum

mum

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
skline00 dedi:
Gerçek işlemci soğutucusunu temizlediniz mi?
Evet bende var. Aslında hepsi çok tozlu değildi ve düzgün güvenli. Ben herhangi bir ekstra termal bileşik olsaydı ben yerinde yeniden olurdu ama ne yazık ki şu anda herhangi bir ekstra yok ve ben biraz almak için 45 dakikalık bir sürücü gibi olurdu boonies canlı tür.

JC713 dedi ki:
Soğutucuya gelince, Hyper 212 Evo mükemmel bir seçimdir. AMD işlemcileri, özellikle daha yenilerinin ısındığı biliniyor, çünkü AMD hızları arttırmak için voltajları artırdı (Intel ile savaşmaya çalışıyor). 80C korkunç değildir, ancak CPU'nun ömrünü kısaltabilir, bu nedenle sıcaklıkları 70C veya 60C gibi bir şeye düşürmek idealdir.
Ben de duydum. Eminim ihtiyacım olan şey bu olacak. Yaşam süresinin azalması esas olarak endişe duyduğum şey, çünkü ısı oyun performansımı hiç etkilemedi. Eski AMD Athlon Thunderbird'üm hala benimle, Duron'um ve Athlon 64 Venedik'im ve bundan sonra Athlon 64 X2 Brisbane'im. FX'im yanmışsa ve bir AMD yongasını ilk kaybım olsaydı gerçekten yanılırdım.

hellokitty [hk] dedi:
Teknik olarak maksimum sıcaklık 62C, maksimum soket sıcaklığı 72C'dir ve yaklaşık 70C'de daralmaya başlayacaktır.

Oyun oynamanın sıcaklıklarınızı bu kadar yüksek tutması şaşırtıcıydı. Ortamınıza bağlı olarak bir şeyler yanlış ve bence tekrar takmanız gerekiyor.
Güven bana soket sıcaklığı kesinlikle 72C üzerinde gidiyor. Aslında, frekanstaki artışın bu sıcaklığın olası bir kaynağı olması durumunda Turbo modunu kapattım. Bu, genel sıcaklıklarımda önemli bir değişiklik yaparsa geri rapor edeceğim. Aslında AMD OverDrive'ın sürekli olarak ~ 3700MHz civarında çalıştığını gösterdiğinden CPU-Z bana ~ 1400MHz'e düştüğümü göstermesine rağmen düzgün bir şekilde kısalmadığından emin değilim. Aralık.

Ortam sistemi sıcaklıklarım boşta iken 26C civarında ve yük altında 32C'ye kadar gibi görünüyor, bu da bence oldukça serin. Eğer herhangi bir ekstra termal bileşime sahip olsaydım tekrar söylerdim, ama daha önce de söylediğim gibi bilmiyorum. Aynı apartman kompleksinde yaşayan arkadaşım aslında bana bir Zalman (hangi modelden emin değilim, ama büyük bir çocuk) vermek istiyordu ama aynı zamanda termal macun dışındaydı ve beklemenin daha iyi bir fikir olabileceğini düşündük Hyper 212 Evo sevkıyatım.

DÜZENLEME: Turbo modunun devre dışı bırakılması, hala 60-66C'lik nispeten yüksek sıcaklıklara vurmama rağmen, yük altında 70C'nin üzerine çıkmamı engelledi.
Son düzenleme:
Jad chaar

Jad chaar

veLa dedi ki:
Turbo modunun devre dışı bırakılması, hala 60-66C'lik nispeten yüksek sıcaklıklara vurmama rağmen, yük altında 70C'nin üzerine çıkmamı engelledi.
Doğru okumaya baktığınızdan emin misiniz? Max 79C okumasının aradığınız şey olduğunu düşünmüyorum, bunun yerine ilk "Değer" sekmesi.
mum

mum

[SIZE = 4] Geçerli değere, minimum ve maksimum değerlere de bakıyorum. 5 dakika kadar Crysis 3'ten sonra mevcut değer 60-66C arasında dalgalanıyordu, bu da Turbo etkinleştirildiğinde elde ettiğim şeyde küçük bir gelişme oldu.

Oğlum bu yeni soğutucuyu almak için sabırsızlanıyorum ... [/ SIZE]
Jad chaar

Jad chaar

veLa dedi ki:
[SIZE = 4] Geçerli değere, minimum ve maksimum değerlere de bakıyorum. 5 dakika kadar Crysis 3'ten sonra mevcut değer 60-66C arasında dalgalanıyordu, bu da Turbo etkinleştirildiğinde elde ettiğim şeyde küçük bir gelişme oldu.

Oğlum bu yeni soğutucuyu almak için sabırsızlanıyorum ... [/ SIZE]
60-66C hiç de fena değil. Sadece havalı değil. Bir stok soğutucu için bu normaldir. Ama evet, bir stok soğutucu almak harika. Çok daha rahat hissedersiniz.
mum

mum

JC713 dedi ki:
60-66C hiç de fena değil. Sadece havalı değil. Bir stok soğutucu için bu normaldir. Ama evet, bir stok soğutucu almak harika. Çok daha rahat hissedersiniz.
İlk aldığımda çok daha iyi çalıştığı utanç verici. En iyi arkadaşımın özdeş bir bilgisayarı var ve stok soğutucusu her zaman 60C'nin altında tutuyor.
Son düzenleme:
Jad chaar

Jad chaar

veLa dedi ki:
İlk aldığımda çok daha iyi çalıştığı utanç verici. En iyi arkadaşımın özdeş bir bilgisayarı var ve stok soğutucusu her zaman 60C'nin altında tutuyor.
Termal macun aşınmış olabilir. 212 Evo'nun gelip yerine koymasını beklerdim ve aynı CPU'ya sahip insanların hangi sıcaklıkta aldıklarını Google'da ararım. Sizinki farklıysa ÇOK farklıysa (daha iyi vaka soğutma gibi değişkenler hesaba katılması gerektiğinden çok söylüyorum), sensörler muhtemelen dağınıktır. RealTemp'te "Sensör Testi" ni denerdim. Hiç denemedim, bu yüzden işe yarayıp yaramadığını bilmiyorum. Bu konuda benzer bir konu var Toms hakkında.
mum

mum

Arkadaşlar, sadece rapor veriyorum. Bugün Hyper 212 Evo'yu aldım. Stok soğutucu üzerindeki termal bileşik, onu çıkardığımda sadece korkunçtu. Birlikte verilen termal bileşiği yeni soğutucu ile kullanmak istemedim, bu yüzden Fry'ın yanına gittim ve Antec Formula 7 Nano Diamond'ı aldım, çünkü tercih ettiğim marka. Şimdiye kadar hisse senedi hızlarında henüz Metro Last Light sırasında olan sıcaklıklarım 42C'yi aştı. Bir veya iki hafta içinde muhtemelen FX-8320'mi 4GHz FX-8350 hızlarına kadar hız aşırtmaya çalışacağım. Cevaplar için teşekkürler.

EDIT: Ben ileri gitti ve overclock erken. FX-8320 @ 4.0GHz stok voltajımı çalıştırıyorum. Ben çalışırken ve prime95 koştu en sıcak 43C oldu. Yakında daha yükseğe itmek zorunda kalabilirim.
Son düzenleme:
JagonEye

JagonEye

Dostum benimle aynı şey oluyor. Cpu'umu kızartma korkusu ile AC untiy oynamayı bıraktım.Şimdi bugün Crysis 3 oynarken maksimum ayarlarda bile düşük sıcaklıklarda 71 derece vurduğumu fark ettim. Ve btw benimki siyah baskı 8320 ve gtx750 ti. bu soruna bir çözüm bulmaya ihtiyacım var!
N

nickc

JagonEye, yeni bir iplik iyi olurdu, ancak u spicfics vermediğinden, yeni bir termal macun alın ve CPU'ya başvurun ve bunun yardımcı olup olmadığını görün.
mum

mum

Dedi JagonEye:
Dostum benimle aynı şey oluyor. Cpu'umu kızartma korkusu ile AC untiy oynamayı bıraktım.Şimdi bugün Crysis 3 oynarken maksimum ayarlarda bile düşük sıcaklıklarda 71 derece vurduğumu fark ettim. Ve btw benimki siyah baskı 8320 ve gtx750 ti. bu soruna bir çözüm bulmaya ihtiyacım var!
Sadece stok soğutucu bir saçmalık parçası. Yeni bir soğutucu almak isteyeceksiniz. Durumunuz uygunsa, sahip olduğumu öneririm, Cooler Master Hyper 212 Evo.
avenger09123

avenger09123

Merhaba, burada ölü bir iplik diriltiyorum biliyorum, ama burada keşfettik. CPU'ya önceden monte edilmiş olarak gelen AMD Fan, indüksiyon kullanmaktan ve havayı CPU'dan kenarlarından çekmek yerine havayı CPU'ya itiyor. Fanımı aldım ve aynı şeyi fark ettim, 62-65 * C'ye çarpıyordu. MOBO da öyle. Powersupply o kadar ısınıyordu ki, iki kasa fanının tam delikli bir parçayı 65cfm çekmesine rağmen rastgele kapanıyor ve yeniden başlıyordu. Stok fanını havaya itmek yerine çekti, vidaları biraz kaldırmak için içine kauçuk ara parçalar yerleştirin ve viyola! Nadiren 52 * C'nin üzerine vurdum. Ama şu lanet şey **** kadar gürültülü. Üzerine 70-120 mm'lik bir adaptör takıyorum ve şimdi soğutmayı idare etmek için büyük bir 76cfm kasa fanı takıyorum. Stok cpu çok büyük bir soğutucuya sahip değil, ancak daha büyük bir CPU Soğutucu sipariş edene kadar işi en azından bitiriyor gibi görünüyor.
E

evoblade

Soğutucu fanlar (HSF'ler) bu şekilde çalışır. Genel olarak kasadan hava çekerler ve kanatçıklar üzerinde zorlarlar. Hayranlar bir şeylere üfler, bir çekme konfigürasyonunda dikkatli bir şekilde yönlendirilmedikçe bir şeyin üzerine güvenilir bir şekilde hava çekemezler.

Son Gönderiler

• AnirudhSingh
    Bilgisayarınızı Bir Programda Otomatik Olarak Açma
  • Kızgın
    Rite Aid, yüzlerce mağazasında yüz tanıma teknolojisini kullanıyor
  • Kuantum fiziği
    PSA: Disk çürümesine neden olmadan eski yedekleri kurtar
  • Kızgın
    Konami oyun bilgisayarları artık ön siparişe açık
  • Jaryn211
    Xbox X Serisi mi yoksa PS5 mi? Gabe Newell Microsoft'un makinesini tercih ediyor
  • BECKER
    S8 + ağ kilidi açma
  • Rhythmattic
    Intel 7nm gecikmeyle sınıf davasıyla karşı karşıya
  • N
    Bill Gates, Elon Musk'un Coronavirus yorumlarını kendisine saklaması gerektiğini düşünüyor