• Bir soru sor
    Son Mesajları Gör
    TECH HABERLER bilgisayar tutkunları ve uzman kullanıcılar.
    Bir soru sorun ve destek verin.
    , sadece bir dakika sürer.
  • Forum
  • TECH HABERLER Çekirdek
  • İşlemciler ve Anakartlar
  • Bugünün Mesajları

Hiper iş parçacığı ve hipertransport arasındaki fark?

• Konuyu Başlatan Alçı
  • Başlangıç ​​tarihi
durum
Daha fazla yanıt için açık değil.
T

Alçı

Bunu aramayı denedim ve iyi bir sonuç alamadım - birisi bana basit bir şekilde açıklayabilir mi? Hiçbir şey yüksek teknoloji plz.

Biri Intel ve diğeri AMD tarafından - çok şey biliyorum.

Arkadaşım Intel HT almamı istedi ve AMD HT'yi aldım (sadece 64 bit işlemci ve 1600 FSB'ye sahip olduğu için) ... ama doğru şeyi yapıp yapmadığımı bilmiyorum. Intel tarafından HT'nin AMD tarafından HT'nin yapamayacağı bazı harika şeyler yaptığını söylüyor. Peki, son kullanıcı bakış açısından farklar nelerdir? Birisi lütfen bana 101 tane ver. Harika olurdu.

teşekkürler beyler.
-tinku
vnf4ultra

vnf4ultra

Tamam, bazı intel cpus'ların hiper iş parçacığı teknolojisi olan "ht" si var, bu da bir cpu'nun iki gibi hareket etmesini sağlar ve cpu'nun tek bir şeyin aksine iki seferde çalışmasını sağlar. Çok sayıda çoklu görev yaparsanız, işleri biraz hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Amd'nin "ht" si, bahsettiğiniz 1600 olan hiper ulaşımdır. Amd a64 cpus, intel cpus gibi bir fsb'ye (ön veri yolu) sahip değil, genellikle 1600 veya 2000mt / s'de çalışan hipertransport tüneli adı verilen daha verimli bir düzenlemeye sahip. 1600 ve 2000 arasındaki fark çok küçüktür.

Böylece intel daha iyi çoklu görev yapabilir, ancak daha pahalıdır. Amd64 cpus ise oyun oynamak için mükemmeldir ve 64bit yeteneğine sahiptir, bu nedenle Windows Vista gibi gelecekteki işletim sistemleri için hazırdır. Ciddi çoklu görev yapmak istiyorsanız, çift çekirdekli bir işlemci sizin için, bir çipte 2 işlemciye sahiptir. Amd'ın X2 cpus'u çift çekirdekli, intels pentium "D" de çift çekirdekli.

Çoğu kullanıcının karşılaştırılabilir modeller ise bir amd ve intel cpu arasında bir fark fark edeceğinden şüpheliyim.

Umarım bu mantıklıdır ve temizler.
P

pkroks

Bana söylendi ve aslında okudum: (anladığım budur)

Hiper iş parçacığı teknolojisi (intel tarafından) intel işlemcilerin, daemon araçlarının veya alkolün sanal dvd rom sürücüsünü nasıl yaptığı gibi sanal bir işlemci yaptığı yerdir. Bilgisayarın ekstra bir işlemci varmış gibi hareket etmesini sağlar ve işlemeye yardımcı olur biraz işlenen verinin. Savunmayı burada WikiPedia'da okuyabilirsiniz http://en.wikipedia.org/wiki/Hyperthreading. bu bulduğumu anlamak için en iyi ve en kolay ...

HyperTransport (AMD) işlemcinin anakart ve CPU vb. bileşenleri arasındaki iletişimi ve veri aktarımını iyileştirerek sistemdeki veri yollarının sayısını azalttığı yerdir. Sistem performansını azaltan darboğazların azaltılmasına yardımcı olur. Wikipedia'nın burada bir tanımı var http://en.wikipedia.org/wiki/Hypertransport ve Alienware'in burada daha kolay bir tanımı var http://4help.alienware.com/cgi-bin/...F90ZXh0PWh5cGVydHJhbnNwb3J0&p_li=&p_topview=1

Eğer yanılıyorsam, lütfen beni düzeltin çünkü ikisi tarafından anlıyorum ...: grinthumb:

::Düzenle::
Çok yavaş ... lanet olsun! : Unch:
T

Alçı

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
hey - cevap için teşekkürler.
Bana söylediğiniz şey, aynı şeyle ilgili olmadıkları mı? AMD'nin HT'sinin çoklu görevlerle ilgisi yok mu? İşlemci hızı ile ilgili olmasına rağmen?
Intel HT'nin çoklu görevlerle ilgisi var mı? Dolayısıyla işlemci performansı üzerinde dolaylı bir olumlu etkisi var mı? (Biri birbiri ardına "evet" ve "hayır" yanıt verebilir, her HT üzerinde 2 soru, harika olurdu!).

Arkadaşımın ne alacağını sordum ve "Intel HT al" dedi. Her biri üzerinde farklı türde bir web sunucusu / uygulama sunucusu bulunan en az 2 sanal bilgisayar çalıştırmak ve sonra bunları bağlamak ve kümeleme, yük dengeleme vb. "Intel HT" ile bilgisayarın çok daha hızlı olacağını söyledi. Telefonda konuştuğum adam (müşteri desteği) "iyi AMD Sempron HT ile 64 bit işlemciye sahip, ki bu çok daha hızlı!", Vb. Dedi. Yani, bunu temizlemek istiyorum.

Bilmek istediğim şey, son kullanıcı bakış açısından, uygulamalarımın bu 2 teknoloji altında nasıl görüneceğidir? Görev yöneticim Intel HT ve AMD HT ile aynı mı olur? Bu 2 teknolojinin alt çizgisi sadece performansla mı ilgili yoksa her HT altında oynamak için başka seçenekler var mı? Her HT altında ek seçenekler varsa, bunlar nedir? İhtiyaçlarım için hangisini önerirsiniz?

Sadece görüşlerinizi almak istiyorum, bu yüzden bir dahaki sefere daha bilgilendirileceğim. Kutumu şu anda iade edebileceğimi sanmıyorum (ve şimdilik iyi çalışıyor), ancak uygulamaların / görevlerimin bu teknolojilerden herhangi birinde oynamak için daha fazla özelliğe sahip olup olmayacağını bilmek istiyorum.

Tekrar teşekkürler!! Cevabı takdir ediyorum!
tinku: sıçrama:
vnf4ultra

vnf4ultra

Bana söylediğiniz şey, aynı şeyle ilgili olmadıkları mı?
Haklısın, tamamen farklılar.

AMD'nin HT'sinin çoklu görevlerle ilgisi yok mu? İşlemci hızı ile ilgili olmasına rağmen?
Doğru, amd cpu hala bir cpu gibi davranıyor, ancak HT'nin verimliliği onu hızlandırmaya yardımcı oluyor.

Intel HT'nin çoklu görevlerle ilgisi var mı?
Evet.
Dolayısıyla işlemci performansı üzerinde dolaylı bir olumlu etkisi var mı?
Çok iş parçacıklı uygulamalarda veya aynı anda birden fazla işlemci yoğun görev çalıştırıyorsanız, evet. Aynı anda yalnızca çok iş parçacıklı olmayan bir uygulama çalıştırırsanız çok fazla olmaz.

Çok iş parçacıklı uygulamalar veya birden çok işlemci yoğun uygulamaları çalıştırıyorsanız, ht ile bir intel cpu veya bir intel veya amd çift çekirdekli işlemci almalısınız. Çift çekirdekli işlemci, intel'in ht'si olan tek bir işlemciden çok daha iyidir.

Intel cpu w / ht görev yöneticisinde iki cpu kullanım kutusu gösterirken, amd cpu (çift çekirdekli değildir) göstermez.
M

Merc14

Teknolojiden yararlanmak için özel olarak tasarlanmış bir program çalıştırdığınızda, hiper iş parçacığı çok etkili olur. Video düzenleme yazılımı, hiper-iş parçacıktan faydalanmak için yazıldığından ve video düzenlemenin doğası hiper-iş parçacığına katkıda bulunduğundan, video düzenleme millet hiper-iş parçacığından yararlanan gruplardan biridir. Özel gereksinimlerinizin hiper iş parçacıklı bir CPU tarafından daha iyi sunulup sunulmayacağını söyleyemedim, çünkü oldukça özel bir görev yürütüyorsunuz. Oyuncular, hiçbir oyun kodlanmadığı için hiper-iş parçacıktan hiçbir fayda görmezler. Günlük kullanıcılar hiper iş parçacığından çok az fayda görür veya hiç fayda görmezler ve çoğu ofis uygulaması kullanıcısı da görmez. Tek kelimeyle, hiper iş parçacığı bir büstti / çünkü çoğu programcı bunu kodlamak için uğraşmadı.

Hipertranspor burada açıklanmaktadır http://www.amd.com/us-en/Processors/ProductInformation/0,,30_118_4699_7981^2353,00.html ancak kısaca CPU ve bellek arasında araya giren bir veri yolu olmadan yüksek hızlı bir bağlantı sağlar. Sistem için şeffaftır ve bu nedenle tüm programlarda ve yazılımlarda çalışır. Intel, 800mhz'lik maksimum ön veri yolu hızının tanıtımını yapar. AMD64 sistemleri minimum 1000mhz'de çalışır.
T

Alçı

Vaov! cevaplar için teşekkürler çocuklar. basit cevapları gerçekten takdir ediyorum. HT ile olan büyük anlaşmanın ne olduğunu anlamaya çalışan bir baş ağrısıydı.

"hangi HT daha iyi?" - bu tamamen farklı bir argüman.

AMD HT hakkında hızlı bir soru olsa. Ecs anakartım var (http://www.ecs.com.tw/ECSWeb/Products/ProductsDetail.aspx?DetailID=502&MenuID=21&LanID=9)

1.8GHz diyor ama yine 1600 FSB hakkında konuşuyor - AMD HT aslında FSB kullanmıyorsa bu ne anlama geliyor?

Size şunu söyleyebilirim: Performans harika (1GB RAM ile). 64 bit işlemciye mi yoksa AMD HT teknolojisine mi kredi vermem gerektiğini bilmiyorum. Ve söylediklerinizden, çoğu uygulama Intel HT'yi kullanmak için HT formatında yazılmadığından Intel HT benim için gerçekten önemli.

2GB'a yükseltmeye çalıştım ve sorun yaşadım. Bunu başka bir yere gönderdim ... bakalım onunla ne yapabilirim.

tekrar teşekkürler çocuklar !! Bu gerçekten yardımcı oldu. : Sersem:
vnf4ultra

vnf4ultra

Bu muhtemelen kafa karıştırıcı olacak, ama işte gidiyor.

AMD soket 754 işlemcinin hızı 800mhz ve aktarım hızı 1600MT / s'dir.

(Düzenle: Eğer merak ettiyseniz MT / s bir tanımı.
http://www.extremetech.com/encyclopedia_term/0,2542,t=MTs&i=47408,00.asp
Temel olarak, otobüsün döngü başına iki şey yapabileceği anlamına gelir, bu yüzden iki kat daha hızlı olan bir otobüs gibidir, ancak döngü başına sadece bir şey yapabilir, döngü başına 2 şey yapan 800mhz'lik bir otobüs gibi bir otobüs kadar hızlı olur 1600 mhz'de bu, döngü başına yalnızca bir şey yaptı.)

1600fsb veya 800fsb yok, çünkü hiç fsb olmadığından hipertransport tüneli var. Birçok mfg buna yanlışlıkla 800 veya 1600fsb diyor.

Bu tip sistemdeki referans saati, cpu'nuzun "cpu çarpanı" (cpu'nuzun bir özelliği olan) ile çarpılan 200 mhz'dir. Yani 1.8ghz'lik bir işlemci 9x çarpanına sahiptir (9 x 200 = 1.8ghz, 1800mhz). Htt veri yolu hızı, bir soket 754 sisteminde 4x olan referans saatin (200mhz) çarpı "htt multi" değerinden elde edilir, bu da htt veri yolu hızınız olarak 800mhz verir.

Umarım bu mantıklıdır, yine de denedim.
:).
AtK SpAdE

AtK SpAdE

T

Alçı

vnf4ultra - bu bilgi için teşekkürler.

bir kısmı kafamın üstünden geçmesine rağmen, bugün bu 2 teknolojiyle ilgili olarak dün olduğumdan çok daha iyi bir konumdayım. Çift işlemcili Intel HT gerçekten buna değmez. o kadar, ikna oldum. ve 500-600 bütçe ile, oldukça iyi bir yapılandırma var sanırım. Eğer mobo tho şikayet 2x1GB aldı olsaydı iyi olurdu '- 2x512MB ile sıkışmış var.

tekrar teşekkürler çocuklar! bir zevkti. :dalga:
durum
Daha fazla yanıt için açık değil.

Son Gönderiler

• B
    PSA: Disk çürümesine neden olmadan eski yedekleri kurtar
  • VitalyT
    Konami oyun bilgisayarları artık ön siparişe açık
  • Humza
    Alman elektrik şirketi, eBussy adında son derece modüler bir EV konseptini sergiliyor
  • gamerk2
    Amazon, Apple, Facebook ve Google CEO'ları savunmalarını önemli antitröstte hazırlıyorlar ...
  • AnirudhSingh
    Bilgisayarınızı Bir Programda Otomatik Olarak Açma
  • Kızgın
    Rite Aid, yüzlerce mağazasında yüz tanıma teknolojisini kullanıyor
  • BECKER
    S8 + ağ kilidi açma
  • Rhythmattic
    Intel 7nm gecikmeyle sınıf davası açıyor