• TECH HABERLER bilgisayar tutkunları ve uzman kullanıcılar.
    Bir soru sorun ve destek verin.
    , sadece bir dakika sürer.

Perakende çalışan çanta aramalarında Apple'a karşı sınıf davası reddedildi

midian182

TECH HABER Editörü
Personel

Apple, şirketin perakende mağazalarındaki çalışanların aleyhine açtığı bir sınıf davasını yendi geri ödeme istemek zorunlu günlük güvenlik aramaları sırasında harcanan zaman için.

Karar, ABD'nin San Francisco'daki Hakim William Alsup'tan alınan Apple'ın, altı yıl boyunca Kaliforniya'daki 52 mağazada 12.000'den fazla eski ve mevcut çalışanı, çantalarının ve Apple cihazlarının ara verdiler ve vardiyalarının sonunda. Apple davayı kaybetmiş olsaydı, şirketin 60 milyon dolar artı ceza ödeyebileceği düşünülüyordu.

Davacılar Amanda Frlekin ve Dean Pelle, hırsızlığı caydırmak için tasarlanan "gösterimlerin" veya çanta aramalarının, satış temsilcilerinin yemek molaları da dahil olmak üzere mağazadan her ayrılışında gerçekleştirildiğini iddia etti. Reuters.

Yargıç Alsup, kararında işçilerin işe bir çanta getirmemeyi seçmekte özgür olduklarını ve böylece arama ile gelen gecikmelerden kaçınacağını söyledi. Alsup, hiçbir Apple çalışanının çanta getirmek için özel bir ihtiyaç olduğunu iddia eden mahkeme kağıtlarını sunmadığını yazdı. "Apple, çalışanların çanta ve kişisel Apple cihazlarını mağazaya tamamen getirmelerini yasaklamak yerine, hırsızlık önleme konusunda daha hafif bir yaklaşım benimsedi ve çalışanlarına bu tür eşyaların olması şartıyla çanta ve kişisel Apple cihazlarını bir mağazaya getirme seçeneği sundu. mağazadan ayrıldıklarında arama yaptılar. ”

Çalışanlar, bir çanta getirme özgürlüğünün "standart bir özgürlük" olduğunu söyledi. Apple geçtiğimiz ay, "basitçe, eğer bir sınıf üyesi, oyun kartlarıyla dolu bir spor çantası getirmeyi seçerse, sadece kişisel rahatlık için seçtiğinde, California yasası, Apple'ın bu duffle'ı aramayı seçerse Apple'ın bu Sınıf Üyesi'ne ödeme yapmasını gerektirmediğini savundu. torba ve teknoloji kontrol politikalarına uygun olarak. "

Temmuz ayında Alsup, 2013 yılında New York ve Los Angeles'ta Apple mağazalarından iki eski işçi tarafından açılan davaya sınıf eylem heykelleri verdi. Parite, Apple’ın fiziksel konumlarındaki çalışanların, mağaza yöneticilerinin mağazadan eşya çalmadıklarından emin olmak için çantalarını kontrol etmelerini beklerken bir kerede 30 dakikaya kadar sıraya girmeleri gerektiğini iddia etti. Çalışanlar, bu bekleme sürelerinin, onları yılda yaklaşık 1500 $ 'lık saatlerce ödenmemiş ücretten mahrum bıraktığını söyledi.

İşçiler avukatı Lee Shalov bir e-postayla, Davacılar mahkemenin kararında hayal kırıklığına uğradı ve temyiz de dahil olmak üzere seçeneklerini araştırıyor, dedi.

Geçen yıl, ABD Yüksek Mahkemesi Amazon çalışanlarının güvenlik kontrol hatlarında geçirdikleri süre boyunca tazminat ödenmeyeceğine hükmetti. Mahkeme, gösterimlerin çalışanların işlerinin bir parçası olduğunu ve şirkete fayda sağladığını söyledi.

Apple karar hakkında yorum yapmadı.

Kalıcı bağlantı.

yRaz

Nijerya Prensi
Bu yüzden elmadan almıyorum. İyi ürünler yapıyorlar, ancak iş uygulamaları beni onlardan bir şey almayı düşünmeyeceğim noktaya iğreniyor.

Bir suç işlemeden önce çalışanlarına suçlu gibi davranıyorlar, bu bir insan hakları ihlali olmalı.

Skidmarksdeluxe

TS Evangelist
Hâkim evrak çantasını ararsanız, içinde bir iPad bulacaksınız. Onu sallarsanız, cebinde bir iPhone ve çoraplarında bir Plus modeli bulacaksınız. Onu aradığınızda, büyük olasılıkla poposuna dövme yapan büyük bir Apple logosu olacaktır. Elma bordrosunu göz atabilirseniz, üzerinde adını görmekten şaşırmayın.
  • Sevmek
Tepkiler: H3llion
D

davislane1

Bu yüzden elmadan almıyorum. İyi ürünler yapıyorlar, ancak iş uygulamaları beni onlardan bir şey almayı düşünmeyeceğim noktaya iğreniyor.

Bir suç işlemeden önce çalışanlarına suçlu gibi davranıyorlar, bu bir insan hakları ihlali olmalı.
Apple burada kötü bir rap yapıyor. Aramaya tabi olmak, herhangi bir perakende işinin bir parçasıdır. Tam onay formlarında.

Bir keresinde, bir çalışanın birkaç hafta boyunca birkaç bin dolarlık küçük eşya (ürün başına 100 dolardan az) malla başardığı bir perakende konseri çalıştım. Bu, küçük elektronikler değil, orta ila büyük öğelerdi. Demek istediğim, Apple elinden gelen her şeyi yapıyor: mülkünü korumak.

İşçilerin bu konuda bir sorunu varsa, iş tekliflerini kabul etmemeleri gerekir.

stewi0001

TS Evangelist
Platin

Apple burada kötü bir rap yapıyor. Aramaya tabi olmak, herhangi bir perakende işinin bir parçasıdır. Tam onay formlarında.

Bir keresinde, bir çalışanın birkaç hafta boyunca birkaç bin dolarlık küçük eşya (ürün başına 100 dolardan az) malla başardığı bir perakende konseri çalıştım. Bu, küçük elektronikler değil, orta ila büyük öğelerdi. Demek istediğim, Apple elinden gelen her şeyi yapıyor: mülkünü korumak.

Aramanın kendisinin gerçekten sorun olduğunu düşünmüyorum. Davacının yaptığı mesele, aranırken saatte düşünülmek istedikleri. Bu konuda davacı ile anlaşabilirim ve bir çalışan mağazadan ayrılırken aramak istediği için Apple'ı suçlamıyorum. Kadınların işe bir çanta getirme ihtiyacını da anlıyorum ve kimsenin bununla tartışabileceğini sanmıyorum. Benim tek önerim daha küçük bir çanta getirmek olacaktır.

lipe123

TS Evangelist

Dürüst bir insan diye bir şey yoktur, büyük mağazalarda tarama sağduyu. Sadece bir cüzdan ve telefonla görün ve aramanın hızlı ve ağrısız olacağından eminim.

Beni rahatsız eden bir şey, kişisel telefonlarının neden kontrol edilmeleri gerektiğiydi, telefonun içeriğini görmek mi yoksa yeni bir modelle değiştirilmemesi miydi?

TVPMike

TS Çaylak

Eskiden çalıştığım perakende mağazasında, mağazayı bıraktığınız çantaları arama seçeneği vardı, ancak arama rastgele ve periyodikti. Her günü kontrol etmek biraz daha yoğundur ve çalışanların bazen 30 dakikaya kadar beklemeleri gerektiğini söylediği makaleyi okursanız ... Bu kesinlikle Apple için ücretli bir uygulama olmalıdır.

Ve hiçbir suç, ama "Apple burada kötü bir rap oluyor" Apple'ın son birkaç yıldır para kazanmak için çalışanlarına yaptığı diğer kabataslak şeyleri göz ardı ediyor gibi görünüyor.
  • Sevmek
Tepkiler: Reehahs

rdiiorio

TS Çaylak
Aramanın kendisinin gerçekten sorun olduğunu düşünmüyorum. Davacının yaptığı mesele, aranırken saatte düşünülmek istedikleri. Bu konuda davacıyı kabul edebilirim ve bir çalışan mağazadan ayrılırken aramak istediği için Apple'ı suçlamıyorum. Kadınların işe bir çanta getirme ihtiyacını da anlıyorum ve kimsenin bununla tartışabileceğini sanmıyorum. Benim tek önerim daha küçük bir çanta getirmek olacaktır.
Eskiden çalıştığım perakende mağazasında, mağazayı bıraktığınız çantaları arama seçeneği vardı, ancak arama rastgele ve periyodikti. Her günü kontrol etmek biraz daha yoğundur ve çalışanların bazen 30 dakikaya kadar beklemeleri gerektiğini söylediği makaleyi okursanız ... Bu kesinlikle Apple için ücretli bir uygulama olmalıdır.

Ve hiçbir suç, ama "Apple burada kötü bir rap oluyor" Apple'ın son birkaç yıldır para kazanmak için çalışanlarına yaptığı diğer kabataslak şeyleri göz ardı ediyor gibi görünüyor.

Ne gibi?

Tace3

TS Çaylak
Apple arama gerektiriyorsa, Apple aramalar için zamana izin vermelidir. Bana öyle geliyor ki, bu, bir şirketin gerektirdiği ücret ve iş kanunlarına tabidir ve çalışanın erken gelmesi veya hizmette geç kalması için çalışanın kendi zamanı için ödeme yapılması ve bir çalışanın kıyafet giymesi gerekiyorsa çalışan tarafından daha sonra zaman saati söz konusu kıyafetlere dönüşmesine izin verilmelidir. Apple, çalışanın özel mülkünü aramak için çalışanı hapseder, bu yüzden Apple çalışanın hapsedildiği süre için ödeme yapmak zorundadır. Kesinlikle hapis cezasına itiraz ediyorum.