• TECH HABERLER bilgisayar tutkunları ve uzman kullanıcılar.
    Bir soru sorun ve destek verin.
    , sadece bir dakika sürer.

CD / DVD sürücüsü diskleri okumuyor

pitcher12k

TS Çaylak
Birkaç yıldır bu dizüstü bilgisayar vardı ama son zamanlarda cd / dvd sürücü disk okuma durdu. Geçtiğimiz birkaç ay içinde, bazen bir diski okumaktan, takmaya çalıştığım herhangi bir diski okumamıştım. Farklı diskler kullanmayı denedim ve son zamanlarda denediğim disklerden hiç birini okumadım. Sürücüyü kaldırmayı ve bilgisayarımı yeniden başlatmayı denedim ancak bu yardımcı olmadı. Sürücüyü aygıt yöneticisinden güncellemeye çalıştım, ancak sadece geçerli sürüme sahip olduğumu söylüyor. Hatırlayabildiğim kadarıyla, VLC medya oynatıcısını yükledikten hemen sonra sorunu fark etmeye başladım, ancak sorunun neden olup olmadığını nasıl belirleyeceğimi bilmiyorum. Ayrıca 'Üst Filtreler' kayıt defterinden silmeye çalıştım ama "Üst Filtre" veya "Alt Filtre" adlı dosyaları bulamıyorum. Bu haftanın başlarında bir meslektaş, sürücüdeki lensi temizlemek için üzerinde küçük fırçalar olan bir 'temizlik cd'si' denememi önerdi, ama bu konuda biraz tereddüt ediyorum ama denemeye hazırım. Sadece dün gece lensi pamuklu çubukla / Q-ucu ile biraz sürtünme alkolüyle silmeye çalıştım, bunun işe yarayıp yaramayacağını görmek için ama bugün hala sorun yaşıyorum.

Bilgisayarım Windows 7 64 bit çalıştıran bir Dell Insprion 1545. DVD / CD-ROM Sürücüleri altındaki aygıt yöneticisinde "HL-DT-ST DVD + -RW GT10N" var

Yardımcı olacak başka bir bilgi varsa, onu bulmak için elimden geleni yapacağım ama çok bilgisayar okuryazarı değilim: / Tüm bunları okumak için zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz!

Philip Booth

TS Üyesi
Öncelikle, dizüstü bilgisayarın CD / DVD sürücüsünü tanımlayabildiğinden emin olmalısınız, Evet ise bir uzmana başvurun, bu CD / DVD aygıtının IDE kablosunu kontrol etmek için başka bir sorunu olduğu anlamına gelir.

pitcher12k

TS Çaylak
LookinAround, kullanılabilir önyüklenebilir bir disk var sanmıyorum, ama (ultimatebootdisc.com kullanarak) başarı olmadan bir tane yapmaya çalıştım: / Sürücü tamamen vurulmuş değil (en azından öyle olduğunu sanmıyorum) çünkü ara sıra DVD'deki dosyaları tanımlamaya devam ediyor. Demek istediğim, belirli bir diskle, bazen sürücüye koyduğumda diski okuyabilir ve bana video dosyalarını gösterebilir, ancak diğer zamanlarda sürücüde bir disk olduğunu tanımaz.

Phillip Booth, bence sürücüyü doğru bir şekilde tanımlıyor. Aygıt yöneticisinde listelenir ve "Bilgisayar" ı tıkladığımda "Çıkarılabilir Depolama Birimi" altında görebilirsiniz. Sadece bir yazılım sorunu değil, kabloyla ilgili bir sorun olduğundan emin olmanın bir yolu var mı?

Cevaplarınız için her ikinize de teşekkür ederim. Size en kısa zamanda geri dönmediğiniz için özür dileriz: /

SNGX1275

TS Kuvvetleri Özel
Bir dell kurtarma dvd'niz veya önyükleme yapabileceğiniz bir Windows yükleme diskiniz yok mu? Basit bir önyüklenebilir cd (memtest gibi) yazabileceğiniz bir arkadaş veya aile üyesinin bilgisayarına ne dersiniz?

Çalışma ile aralıklı başarı, donanım IMO'sunun başarısızlığına işaret ediyor. Ne yazık ki, yedek dahili sürücü satın almak aynı özelliklere sahip harici bir sürücü satın almak kadar pahalı görünmektedir. Kesinlikle harici bir seçeneği düşünmezseniz, ebay bu konuda sınırlı aramamdan en iyi bahsiniz gibi görünüyor.

DVD yazmanıza gerek yoksa, yaklaşık 16 $ karşılığında bir tane alabilirsiniz. http://www.ebay.com/sch/I.html?_sacat=0&_from=R40&_nkw=dell+replacement+dvd+burner&_sop=15

JbdQl33

TS Çaylak
Belki biraz geç. Aynı soruna sahip birçok HP ve Dell makinesi var. DVD sürücüsü, otomatik başlatma DVD'lerini içeren DVD'leri okumayı durdurur. Benim yerine harici bir tane aldım. Bir süre sonra aynı sorunu yaşıyoruz. Bu sorun bir Windows sorunudur, çünkü Windows sürücüyü algılamaz (3 kez çarpma sesi Explorer tarafından sürücüyü açmak için 3 kez denemedir. Harici bir bilgisayarı başka bir bilgisayara takarken / takarken, sorun yok .

Belki de DVD sürücünüzü başka bir makineye / makineye asmayı deneyebilirsiniz.

pitcher12k

TS Çaylak
SNGX, bir yerde bir tane olması kesinlikle mümkündür, ama onu bulamadım ve eşim de nerede olacağından emin değil. Memtest aramaya çalıştım ve bir .com ve .org sitesi buldum. Her ikisi de bana iyi görünüyor, ancak .com daha yeni bir güncellemeye sahip gibi görünüyor. Harici bir sürücü satın almakla gerçekten ilgilenmiyorum çünkü hala evde ve işte, DVD'leri sorunsuz okuyabilen başka bilgisayarlarım var. Sadece bilgisayarımın yaşlanıp bozulmadığını ve bazı işlevlerini kaybettiğini kesinlikle anlayabiliyorum: /

JbdQI33, bir şekilde bunu duyduğuma şaşırmadım :p Sürücüyü başka bir bilgisayara 'asmak' için ne anlama geldiğinden emin değilim: / Bunu nasıl yapıyorsunuz? Ve eğer bunu yapabilseydim, sürücünün hatalı olup olmadığını gösterebilir mi?

Bir güncelleme olarak, yakın zamanda iş için kullanmak için Quicktime'ı yükledim (videoları kare kare izlemem gerekiyor) ve o zamandan beri DVD'nin üzerindeki dosyalarla iyi okuyor. Henüz başka DVD denemedim ve bunun alakalı olup olmadığından da emin değilim :p

Yardımlarınız için hepinize teşekkürler! gerçekten onu takdir ederim :)